Miért dorombol a macska?
Az minden macskabarát számára nyilvánvaló, hogy a cicák többnyire elégedettségükben dorombolnak, ám azt kevesen tudják, hogy ez a hangkibocsátás eredetileg a szoptató anyamacska és kölykei közötti kommunikációt szolgálja.
A kismacskák néhány napos korukban már hallhatóan dorombolnak, még szoptatásuk közben sem hagyják abba. Idősebb, már elválasztott kölykök is dorombolással fogadják anyjukat, felidézve a szoptatás bizalmas légkörét. A legelterjedtebb elmélet az, hogy doromboláskor a macska hangszalagjai a levegő hatására rezegni kezdenek. Eközben a gégefő izomzata másodpercenként hússzor-harmincszor húzódik össze.
A cica minden kedvelt testhelyzetben képes dorombolni, akár nyitott, akár csukott szájjal. A dorombolás és a légzés ritmusa megegyezik. A régi időkben a rokka kerekének egyenletes surrogásához való hasonlóság miatt a doromboló macskára azt mondták, hogy „fon”.
Egyes vélemények szerint azonban a dorombolást nem a hangszálak rezegtetése idézi elő. Megfigyelték, hogy az a macska is vígan tovább dorombolt, akin egészségügyi okokból gégemetszést hajtottak végre. Valójában a mai napig sem tudtak megállapodni abban a tudósok, hogy tulajdonképpen hogyan dorombol a macska.
Tény, hogy csak a teljesen csonttá keményedett nyelvcsontú macskák képesek dorombolásra. A porcos nyelvcsontú felidák gégefője mozgékony: ezek az állatok a bömbölésre képesek. A felidák közül csak a kisebb fajták és a cibetmacskafélék egyes képviselői tudnak dorombolni. Ebbe a csoportba tartozik a házimacska, a jaguár, a puma, az ocelot, a szervál, a gepárd és a vörös hiúz.
A dorombolás elsődleges jelentése: jól érzem magam, elégedett vagyok, közölni akarom veled, hogy örülök a jelenlétednek, várom az etetést, mert érzem a kellemes illatokat a konyha felől… A hízelgés, öröm kifejezése mellett a dorombolás nyugtatgatást is jelenthet: ne idegeskedj, nyugodj meg… Még beteg vagy sebesült macskák is dorombolnak, mert érzik gazdájuk szorongását, és nyugtatni akarják a szeretett embert. A nőstény is dorombol a szülési fájdalmak szünetében: világra jönni készülő kölykeit nyugtatja teste puha vibrálásával. Több tudós azt gondolja, hogy a dorombolásnak (ön)gyógyító hatása is lehet. Erre utal az is, hogy ortopédsebészek használnak ilyen frekvenciájú hangokat a betegek gyógyítására.
Ha cicánk jókedvében dorombol, akkor igazán mindenki jól jár. Kedvencünk örömében mi is osztozhatunk, ha pedig feszültek vagyunk, egy kedves, doromboló jószág közelsége biztosan jótékonyan hat ránk. |
|
A macskák nagyon sok mindenért dorombolhatnak.
Köztudottan dorombolnak akkor, amikor jól érzik magukat. De dorombolhatnak szeretetből is. A macskák sokszor dorombolnak gazdijuknak szeretetből, és ha úgy érzik, mindenük megvan.
A kiscicák sokszor dorombolnak játék közben. Ők akkor boldogok. :)
A macska dorombolhat hálából is, ha például finomat kap enni, de nem csak a gazdiknak dorombolhatnak a macskák, hanem példéul a kóbormacskáknak, ha valaki ad enni, akkor ő is általában elkezd dorombolni. Ezt legtöbbször hálából teszi. De nem csak hálából dorombolhat. Ha régen enm evett, avgy nagyon finom az étel, akkor azért is dorombolhat, hogy nagyon ízlik neki, vagy egyszerűen jól érzi magát.
A gazdiknak a macskák hálából gyakran dorombolnak akkor is, ha hálásak a simiért.
Azért is dorombolnaka cicák, hogy megnyugtassák a gazdájukat. Akinak van macskája, és esetleg megajándékozta már kiscicákkal, az tudhatja, hogy a macskák aközben is dorombolnk, miközben világra hozzák kiscicáikat.
Ezt legtöbbször azért csinálják, hogy megnyugtassák újszülött kiscicáikat. :)
Hát ezért dorombolnak a cicák. :)
ha valaki jól gondozza a cicáját, akkor biztos hogy hallotta már dorombolni legalább egyszer. Akár még álmában is. :) |